Faaborg Harmonika Klub

Faaborg Harmonika Klub gav mig mulighed for at blive dirigent. Et drømmejob, jeg havde ønsket mig i lang tid. Vi har haft rigtig mange fantastiske oplevelser sammen.

Den følgende video på Youtube er fra en kirkekoncert i 2012, arrangeret af Multihuset i Vester Hæsinge. De optrædende er primært Faaborg Harmonika Klub men også Over Bæltet (Torild Aasen og Poul Corfix Dysgaard Jensen).

En anden oplevelse, jeg aldrig glemmer, er vores turné til Frankrig. Efter invitation af René Grolier skulle vi også spille i en optagelse på en fransk TV-kanal.  Optagelser derfra er på vej til denne hjemmeside!

Bus  Rene Grolier Egebjerg

Ved Lundeborgtræffet september 2012 havde Faaborg Harmonika Klub sin sidste optræden. På generalforsamlingen ultimo september 2012 blev klubbens medlemmer enige om at lægge Faaborg Harmonika Klub i dvale.

????????

Der var simpelthen blevet for få spillere. Sygdom, planlagte operationer med lang sygemelding, en brækket arm og et par fraflytninger gjorde, at der stort set ikke var spillere tilbage.